Seo

30 Adet Ücretsiz Google Chrome Seo Analiz Eklentileri

Ücretsiz sitenizi analiz edebilmeniz için sizlere detaylı bilgi veren 30 farklı Google chrome seo eklentisini paylaştık.

Seo araçları birçok seo uzmanı için vazgeçilmez olmaktadır. Çünkü bu araçlar seo çalışması yapılan sitelerin analizleri için oldukça etkili ve kolaylaştırıcı olmaktadır. Bizimde meslektaşlarımıza ve kendi sitesinin seo çalışmasını yapan kişilere bir desteğimiz olması amacı ile ücretsiz Google chrome seo eklentilerini sizlerle paylaşma gereği duyduk. Yalnız baştan belirtmek isteriz ki bu eklentilerin bazıları tamamen ücretsiz olmayıp kısmi analiz de yapmaktadır fakat bu bile fazlasıyla işimizi görecek şekildedir.

En Etkili Ücretsiz Google Chrome Seo Analiz Eklentileri

SEOquake Eklentisi
SEOquake Eklentisi

SEOquake : Oldukça geniş bir içeriği olan bu eklenti semrush hesabınız ile entegreli bir şekilde çalışmaktadır. Bütün özellikleri değil tabii ki semrush’tan hariç sitenizin sosyal medya da kaç defa paylaşıldığını, Google,yandex ve diğer arama motorlarında ki index sayılarınızı iç ve dış bağlantılarınızı hatta backlink sayılarınızı da görebilirsiniz. Birçok seo uzmanı özellikle bu eklentiyi sıklıkla kullanmaktadır.

SerpWorx Eklentisi
SerpWorx Eklentisi

SerpWorx : Seoquake alternatifi olan bu seo eklentisi de tamamen ücretsiz olmamakla birlikte bir çok kullanabilir alanları ücretsiz olarak sizlere sunulmaktadır. Oldukça geniş bir analiz sistemine sahip olan bu eklentiyi indirip kullanarak siteniz hakkında bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

LinkMiner Eklentisi
LinkMiner Eklentisi

LinkMiner : Seo ile içli dışlı olanlar bilir ki tüm arama motorlarının özellikle sevmediği bir şey var ise oda kırık linklerdir. Bu eklentide tarama yaptığı sayfada ki 404,403,405 gibi kırık ve yönlendirmesi olan linkleri tespit etmektedir. Özellikle tavsiye ettiğimiz eklentiler arasında yer almaktadır.

Linkminer Alternatifleri : Broken Link Checker & Check My Links bu iki eklentide aynı şekilde yukarıda verdiğimiz linkminer eklentisi ile aynı işi görmektedir.

Keywords Everywhere - Keyword Tool
Keywords Everywhere – Keyword Tool

Keywords Everywhere – Keyword Tool : Özellikle bizim çok sevdiğimiz ve sıklıkla kullandığımız eklentilerden birisi de budur. Bu eklentinin işleyiş mantığı şu şekildedir. Öncelikle eklentiyi kurup, api anahtarı alıyorsunuz ve eklentiyi etkinleştiriyorsunuz. Daha sonra Google da bir kelime arıyorsunuz arama kısmının hemen altında bu kelimenin ortalama aylık aranma hacmini, tbm oranlarını vermektedir. Bunun yanı sıra sağ bölmede o kelime ile ilgili arana bir çok kelimeyi sizlere öneri olarak sunmaktadır ve bu uygulama fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Link Redirect Trace
Link Redirect Trace

Link Redirect Trace : Bu eklentinin faal konusu ise url incelemesi yaparak 301 yönlendirmesi var mı yok mu, canonical url yapısında sorun var mı, robots.txt dosyası sorunlu mu veya sayfa noindex mi bunları hızlıca tarayıp sizlere bilgi vermektedir.

Redirect Path
Redirect Path

Redirect Path :  Yukarıda verdiğimiz eklentinin bir alternatifi olarak kullanabilirsiniz.

NoFollow Eklentisi
NoFollow Eklentisi

NoFollow : Sayfa içerisinde bulunan nofollow,noindex gibi meta etiketlerini bularak sizlere kırmızı ile gösteren bir eklentidir.

Ahrefs SEO Toolbar
Ahrefs SEO Toolbar

Ahrefs SEO Toolbar : Seo analiz araçlarında en gelişmiş ve geniş bir içeriğe sahip olan Ahrefs’i hemen hemen her seo danışmanı bilmektedir. Bu eklenti ile ahrefs hesabınızın üzerinden daha hızlı bir gösterim alabilirsiniz. Ahrefs hesabınız yoksa bile belli kriterleri ücretsiz olarak sizlere göstermektedir.

MozBar
MozBar

MozBar : En gelişmiş seo analiz araçlarından birisi olan mozbar bir çok veriyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu araç ile sitenizin page authority ve domain authority değerlerini ölçmekte ve içerisinde bazı farklı metrikleri bulundurarak sitenizin markup yapısını, başlık etiketlerine kadar bir çok iç seo incelemesini de sizlere sunmaktadır. Moz.com sitesine üye olarak eklenti ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Tag Assistant 
Tag Assistant

Tag Assistant : Google analytics veya Google etiket yöneticisi kullanan siteleri analiz etmek için kullanılan bir eklentidir. Bu eklenti ile sayfalarınızı dolaşarak Google etiket yöneticisinin doğru çalışıp çalışmadığını analiz edebilirsiniz.

Web Developer
Web Developer

Web Developer : Bu eklenti ile de sitenizi farklı tarayıcılarda nasıl göründüğünü, kod ile alakalı hatalarını daha rahat bulmanızı sağlayabilirsiniz. Bir çok özelliğe sahip olan bu eklenti özellikle yazılım ile ilgili hataları ön plana çıkardığı için oldukça işlevseldir.

WhatRuns
WhatRuns

WhatRuns : Beğeni ile kullandığımız eklentilerden birisi olan bu eklentinin amacı şudur. Girdiğiniz sitenin alt yapısının ne olduğunu, hangi eklentilerin kullanıldığını, sistemin ne ile yazıldığını ve hatta hangi platformların kullanıldığı sizlere sunmaktadır.

Wappalyzer
Wappalyzer

Wappalyzer : Üstte verdiğimiz eklenti ile aynı mantıkta çalışan farklı bir eklentidir.

Page load time
Page load time

Page load time : Bir çok yazımızda aslında sizlere site hızının seo’ya olan etkisinden çokça bahsettik. Bunları online site hızı test araçları ile yapıyoruz. Fakat her zaman alt sayfaları taramak güç olmaktadır. Bu eklenti ile daha rahat ve hızlı bir şekilde sayfanızı yavaşlatan unsurları bulabilirsiniz.

Performance-Analyser
Performance-Analyser

Performance-Analyser : Yukarıda ki eklenti ile aynı mantığı taşıyan bu eklenti diğerine göre biraz daha detaylı bilgiler sunmaktadır.

FATRANK
FATRANK

FATRANK :  Bu eklenti Google sıra bulucu özelliğini taşıyan bir eklentidir. Mail ile kayıt olduktan sonra sitenize girip kelimelerinizi aratıp ilk 100 de iseniz size sıralamanızı göstermektedir.

Window Resizer 
Window Resizer

Window Resizer : Sitenizi hızlı bir şekilde farklı tarayıcılarda nasıl bir görünüme sahip olduğunu bu eklenti ile rahatlıkla görebilirsiniz.

AMP Validator 
AMP Validator

AMP Validator : Google mobil uyumdan sonra çıkardığı amp uygulaması daha yeni yeni ülkemizde uygulanmaktadır. Bu eklenti ile hangi sitelerin amp uyumlu olup olmadığını bulabilir ve hataları teşhis edebilirsiniz.

Ayima Page Insights
Ayima Page Insights

Ayima Page Insights : Site içi seo analizinde kullanabileceğiniz çok güzel bir eklenti. Sizlere birçok hatayı detaylı bir şekilde sunarak çözüm yollarını da göstermektedir.

OpenLink Structured Data Sniffer
OpenLink Structured Data Sniffer

OpenLink Structured Data Sniffer : Bu araç ile sitelerde kullanılan json,makro gibi etiketleri analiz edebilir ve neler kullanılmış bunları rahatlıkla görebilirsiniz.

Structured Data Testing Tool : Yukarıdaki eklenti ile aynı işlevi gören eklentidir ama bunda hataları ve sorunları daha hızlı görebilirsiniz.

The Tech SEO 
The Tech SEO

The Tech SEO : Bu eklentinin özelliği ise bir çok online seo analiz sitelerine hızlı giriş sağlayarak analiz etmenizi sağlamaktadır.

Portent's SEO Page Review
Portent’s SEO Page Review

Portent’s SEO Page Review : Taramasını yaptığınız sayfanın h etiketlerini, başlıklarını,iç-dış bağlantıları ve benzeri bir çok iç seo analizini en basit hali ile yapmaktadır. Bu eklentiye alternatif olarak 2 farklı eklenti daha vardır, SEO META in 1 CLICK  ve META SEO inspector bunları da indirip kullanmanız faydanızadır.

SEO Search Simulator by Nightwatch
SEO Search Simulator by Nightwatch

SEO Search Simulator by Nightwatch :  Bu eklentinin çalışma mantığı şudur, her hangi bir kelimeyi kaydediyorsunuz ve bu kelimeye rakiplerinizin linklerini yazıyorsunuz. Bu sayede rakipleriniz sıralama düşmüş mü yoksa çıkmış mı bunu takip edebiliyorsunuz.

Woorank
Woorank

Woorank : Online seo analiz aracı olan woorank’ı hemen hemen her seo uzmanı muhakkak bilmektedir. Bu da işimizi daha da kolaylaştırmak için eklenti haline gelmiş şeklidir.

User-Agent Switcher
User-Agent Switcher

User-Agent Switcher : Bu eklentinin asıl gayesi sitenizin tüm arama motorları ve tarayıcılar tarafından nasıl görüntülendiğini görmenize sağlamaktadır. Ama biz size bu eklenti ile ilgili farklı bir ip ucu verelim. Biliyorsunuz seo çalışmalarında illegal durumlarda olmaktadır ve bunun başında hacklink gelmektedir. Sitenize eklenen bazı hacklinkleri görme imkanınız olmamaktadır çünkü arama motorlarının göreceği şekilde kodlanmıştır. Bu eklentiyi aktif edip sitenizin kaynak kodlarına Google bot gibi bakarsanız, sitenize hacklink eklenmiş mi eklenmemiş mi daha rahat görebilirsiniz.

İşinize yarayacak Google chrome seo analiz eklentileri şimdilik bu kadar ama biz ufak bir tüyo ile konumuzu bitirmek istiyoruz. Bu eklentilerin bir çoğunu kullanmak isterseniz bu sefer ister istemez tarayıcınız ağırlaşacak ve siteler arası dolaşımda zorluk yaşayacaksınız. Bu yüzden bizim sizlere tavsiyemiz Google Chrome Dev indirmenizdir. Bunu indirip, eklentileri buraya koyarak analizleri gerçekleştirirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Sorularınızı Aşağıdan Yorum Yaparak Sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Makale yazarken sanki bizimle birebir sohbet ediyormuş gibi davranmanız bizim çok hoşumuza gidiyor. Makalenizi okurken sizinle sohbet ediyor gibiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Çalanlar Hakkında Hukuki İşlem Yapılacaktır.
Kapalı