Lokal SeoGoogle Benim İşletmem

Google Haritalarda Yükselme

Google benim işletmem kısmında yükselmek isteyenler için geniş bir rehber hazırladık sizler için.

Günümüz de internet kullanıcıların artması hem firmalar için hem de bireyler için büyük kolaylıklar oluştu. Bundan yıllar önce firmalar potansiyel müşterilerini elde etmek kendilerini tanıtmak için yüklü miktarlar da reklam harcamaları yaparak, broşür, gazete ilanı ve benzeri reklam çeşitleri ile müşterilerine ulaşma gayesi içerisindeydi. Fakat artık işler bir tık daha kolaylaştı ve hem müşterilere ulaşmak daha kolay oldu hem de eskisinden daha fazla kişiye hitap edebilme imkânı kazandılar.

Bu kolaylıklardan birisi de Google ve Yandex gibi arama motorlarının sunmuş olduğu haritalardır. Bu haritalar yol tarifi olarak kullanıldığı gibi arama motorlarında ön plana çıkmasından ötürü birçok işletme daha hızlı müşterilerinin gözü önüne gelmektedir. Peki bu haritalar da nasıl daha üstte çıkabiliriz? çıkmamızın bize getirisi nedir? Google maps seo dediğimiz olay neleri kapsıyor? Eyüpoğlu Medya olarak sizlere bunları sizler için en ince ayrıntısına kadar paylaşmaya çalışacağız.

Google My Business Optimizasyonu

Artık hesabımız onaylandığına göre optimizasyon yaparak haritamızı daha canlı tutmalı ve öne çıkması için de panel de birkaç değişiklik yapmamız gerekmektedir. Bazen bu değişiklikler sektörlere göre değişkenlik göstermektedir bunlar da çok az bir değişkenliktir biz sizlere genel optimizasyondan bahsedeceğiz.

İlk önce yapacağımız Google benim işletmem paneline girdikten sonra sol kısımda Bilgi yazan kısma tıklayalım burada karşımıza şu şekilde bir ekran gelecektir;

Burada gördüğünüz gibi öncelikle firma ismimizin yazdığı alan vardır, burası aslında can alıcı noktalardan birisidir. Kimi firmalar burayı abartılı kullansa da biz sade bir hal ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yani sektörünüze ait tüm anahtar kelimeleri girmeden Firma Adı | Anahtar Kelime olarak bölgesel en çok aranacağını düşündüğünüz kelimeyi giriniz. Normal de Google politikasında anahtar kelimeye izin vermemektedir, bunu da bilmenizde fayda vardır.

Daha sonra bir alt kısımda kategoriler vardır. Kategoriler de haritalar da üstte çıkmak için en etkili yöntemlerden birisidir. Burada sektörünüzü kapsayan 4-5 adet kategoriyi girebilirsiniz. Peki bu kategorileri nasıl bulacağız diyorsanız, BURAYA TIKLAYINIZ burada English yazan kısmı Turkish alt kısmı da Turkey olarak yapmalısınız. Sonrasın da Fetch Google My Business Categories butonuna basarak önünüze çıkacak olan kategorilere göz atabilirsiniz. Burada iş yükü size kalmaktadır, çünkü sektörünüzü en iyi bilen sizsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken şudur, gerçekten alakalı ve birbirine yakın kategoriler olmalıdır, örnek vermek gerekirse Çilingir Dükkanına Makine Atölyesi eklemek size fayda vermez, zarar verir.

Bu işlemden sonra bir alt kısımda yer alan Hizmet bölgeleri sizlerin nerelere hizmet ettiğinizi göstermektedir. Burada mümkün mertebe hizmet ettiğiniz yerleri girmek sizin lehinize olacak bir durumdur. Ama şöyle örnek verelim İzmir Karabağlar ile Tire oldukça uzak bir bölge bir çilingirci için, burada çıkayım ne olacak diye düşünmeyin bu sefer gerçekten çıkmanız gereken yerler de ön plana çıkma olasılığınız düşecektir. Ama global bir firma iseniz direk Türkiye yaparak genel bir seçim yapabilirsiniz.

Daha sonrasında karşımıza çalışma saatleri gelmektedir. Burada genel de firmalar kendilerini daima açık olduğunu göstermek için 24 saat seçeneğini yapmaktadır. Bu bizce doğru bir uygulama değil, zira birçok işletme belli saatler arasında çalışmaktadır. Ama şunu yapabilirsiniz, normal şartlarda 08:00 – 17:00 çalışan bir firmasınız ama müşterilerinize online olarak da destek veriyorsanız kapanış saatini 21:00 gibi yapabilirsiniz. Müşterilerinize online hizmet vererek onları kaçırmamış ve saatleri de yanıltıcı yapmamış olursunuz. İşletmeler için güven verebilmek en önemli pazarlama tekniğidir.

Sonra ki kısımda telefon numaralarınız yer almaktadır, burada birden fazla telefon numarası ekleyebilirsiniz, ama şunu bilin ki her eklediğiniz telefon Google haritalar da görünmez en başa eklediğiniz numara hangisi ise o görünmektedir. Bu yüzden aktif olarak kullandığınız numarayı en üstte yazmak daha faydalı bir işlemdir.

Bunun bir altında ise Hizmet bölümü yer almaktadır. Burada verdiğiniz hizmetleri girebilirsiniz, bunları kategorize edip düzenli bir şekilde hizmetlerinizi anlatabilirsiniz. Burada kullanılan kelimeler haritalar da görünmeniz için etkili bir çözüm önerisidir.

Özel çalışma saatleri alanı ise daha çok dini ve milli bayramlar için kullanılmaktadır. Eğer siz 23 Nisan da firmanızı açıyor iseniz orada 23 Nisan tarihini işaretleyerek açık olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu sayede 23 Nisan günü aramalar da filtreli seçenekler de açık olduğunuz için üstte çıkma imkanınız yüksektir.

Özellik ekleyin kısmı sizin tarafınızdan oluşturulan bir yer değildir açıkçası. Burada başta Kadın Girişimci olarak gelir daha sonra farklı seçenekler sunarak sizin onaylamanız beklenir. Peki bu nasıl olmaktadır? Google de işletmenizi aradığınız zaman çıkan haritanız da şu şekilde bir ibare yer almaktadır bu yeri biliyor musunuz? Kısa soruları yanıtlayın burada çıkan soruların yanıtlanması doğrultusunda Google bu sonuçları sizin panelinize yansıtmaktadır.

Fakat bu yeni işletmeler de görüntülenmeye biliyor ve bir iki kişinin soruları cevaplaması ile de olmuyor, o yüzden burada eş dosttan destek alarak sizler de soruları cevaplayabilirsiniz. Bir alt kısımda ise firmanızın tanıtımına izin veren bir alan bulunmaktadır, burada anahtar kelimelerinizi de okuyanları sıkmadan geçirerek firmanız ve işleriniz hakkında detaylı bilgi verebilirsiniz. Burada yazdıklarınız direk harita sonuçlarının altında çıkmaktadır.

Açılış tarihi kısmında ise firmanızın açıldığı tarihi yazabilirsiniz. Burayı yazmak açıkçası müşterilerinize güven vermektedir.

Daha sonrasında ise sağ tarafta bulunan Mağaza Kodu kısmına 001 yapıp geçebilirsiniz, çok önemli bir bölüm değil. Ve önemli noktalardan birisine daha geldik diyebiliriz, sağ tarafta bulunan etiketler kısmı birçok kişi tarafından yanlış bilinip firmaların sahip olduğu etiketlerin yazılması anlamına geldiğini düşünmektedir. Aslında orası hizmet verdiğiniz bölgeleri kapsamını anlatmanız için yapılmış bir alandır.

Sıhhi tesisatçı olduğunuzu düşünün oraya su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma gibi anahtar kelimelerini değil, Buca Sıhhi Tesisatçı, Bornova Sıhhi Tesisatçı gibi bölge ve işinizi girmeniz için yapılmış bir alandır. Ama şunu da söylemekte fayda var direk anahtar kelime girmekte etkili bir yöntemdir. Bizim demek istediğimiz Google’nin orayı açmasında ki sebep yukarıda dediğimiz gibi bölge ve sektörünüzü girmek içindir.

Bilgi panelinde yapacaklarımız şimdilik bu kadar bu aşamadan sonra Fotoğraflar kısmına gelip burada mekanınıza ait tüm fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Ayrıca harita sonuçlarında logonuzu da buraya ekleyerek gösterebilirsiniz. Fotoğraf alanları aslında arama sonuçlarını tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Ne kadar güncel fotoğraf yüklerseniz o kadar etkileşimi artırabilirsiniz. Müşterilerinizin mekanınızı daha iyi benimseyebilmesi için iç, dış fotoğraf paylaşımlarını muhakkak yapmalısınız.

Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki resimlerin anahtar kelime ile kaydedilip paylaşılması büyük bir etkendir, örnek vermek gerekirse anahtar_kelime.jpg gibi. Sol menüde görebildiğiniz gibi yayınlar kısmı da bulunmaktadır buradan blog misali firmanız ile ilgili etkinlikleri, bilgilendirme yazılarını ve kampanyaları paylaşabilirsiniz. Bunu yapmanız harita seosu için etkili yöntemlerden biri olmaktadır.

Haritalarda Yükselmek İçin Dış Çalışmalar

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak
Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak

Buraya kadar panel ile ilgili işlemleri yaptık çünkü her şeyden önce My Business panellerinin en iyi şekilde aktif,güncel ve dolu dolu olması Google haritalarda yükselmenin en etkili yollarından birisidir. Fakat tabi harita seo işlemleri sadece bununla da kalmamaktadır. Bundan sonrasında sizlerle dış işlemlerde neler yapabiliriz bunlara göz atalım beraber. Google harita seo çalışmasına başlamadan önce elinizde hali hazırda bilgilerinizi bir yere kayıt edin;

 • Firma Adı:
 • Firma Telefon:
 • Firma Gsm:
 • Firma Adres:
 • Firma Mail:
 • Firma Web:
 • Firma Koordinatlar: ( Bunu bulabilmeniz için öncelikle haritanıza giriş yapınız ÖRNEK HARİTA daha sonra @ işaretinden sonra iki farklı rakamlar vardır virgül kısmına olan kısım Latitude’yi virgülden sonra ki kısımda Longitude ifade etmektedir. )

Bu bilgilerden sonra firmanızı ve sektörünüzü anlatan en az 30-40 adet makale yazmalısınız. Her yerde aynı makaleleri yayınlamak çok iyi bir yöntem değildir. Burada en önemli konuya değinmek istiyorum NAP bilgileriniz yani adres bilgileriniz her zaman doğru olmalı ve her yerde aynı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse bir yer de No:13 yazıp farklı yerde No:14 yazarsanız Google bu konuda yanılgıya düşebilir, bu çok önemli bir husustur. Tüm kayıt olduğunuz yerlerde aynı telefon, adres ve diğer bilgiler olmalıdır.

Şimdi Google haritada ilk sıraya gelmemiz için yapmamız gereken dış faktörlere başlayabiliriz. Öncelikle sosyal medya hesaplarımızı oluşturmalıyız. Bunların başında Facebook, Twitter, İnstragram, Scoop.it, Linkedin, Foursquare ve Yelp gelmektedir. Linkedin normal kişi profili açtıktan sonra muhakkak şirket hesabı da açmalısınız. Bu hesapları açtıktan sonra imkan var ise username dediğimiz kullanıcı adlarını mümkün mertebe firma adınız ile oluşturun, Örnek: @eyupoglumedya gibi. Hesap açım işlemlerinden sonra gerekli olan tüm alanları doldurun tüm sosyal hesaplarınızda. Ne kadar bilgi verici bir hesaba sahip olursanız o kadar daha iyi ilerlersiniz.

Sosyal medya açma işlemlerimiz bittikten sonra artık firma rehberlerine çalışma vakti gelmiş demektir. Lokal seo da en etkili bir yöntem olan firma rehberleri kurumlar için olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Bunun için arama motorlarına firma rehberi yazarak önünüze çıkan birçok firma rehberine kayıt olup bilgilerinizi eksiksiz doldurabilirsiniz. Biz sizler için birkaç kısa yol verelim bu şekilde arama yaparsanız daha hızlı sonuçlara sahip olabilirsiniz,

Bu sitelere kayıtlarınızı özenerek giriş yaparsanız sizlere hem seosal anlamda getirisi çok olacaktır hem de Google harita da daha yüksek seviyelere çıkabilirsiniz. Bu verdiklerimiz genellikle Türkiye de açılmış olan firma rehberi siteleridir. Google’nin veri alışverişi yaptığı siteler de şu şekildedir;

 • Apple Maps,
 • Yelp,
 • Tripadvisor (Otel Siteleri İçin)
 • Ayrıca kategorinize özel listeleri bulmak içinde BURAYI kullanabilirsiniz.

Bu kayıt işlemleri belki birkaç haftanızı alacaktır. Burada şunu sorabilirsiniz, ben firmamı günde 1000 tane firma rehberine kayıt etsem sorun olur mu? Açıkçası olmaz çünkü, sizin yapmış olduğunuz kayıtlar hemen kabul edilmiyor bazen bir iki haftayı buluyor. Bu yüzden ne kadar hızlı girerseniz o kadar iyi olmaktadır.

Haritalara Bol Bol Yorum Alın

Bu işlemleri yaptıktan sonra Google haritada yükselmek için en önemli sinyallerden biri olan Google harita yorumlarından bahsedelim. Genellikle işletmelere yorumlar müşteriler tarafından yapılmaktadır ama bazı firmalar özellikle fabrika tarzı büyük işletmeler için bu zor olabilir. Bu yüzden bu tarz işletmeler kendi çevrelerinden yorum alabilirler. Yorum alırken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır, bunların başında çok kısa yorum almamaya dikkat ediniz.

Misal bazı kişiler, Çok iyi bir firma teşekkür ederiz gibi kestirme yorum atıp geçmektedir. Bu tarz yorumlar hem etkiyi düşürüyor hem de güvensizlik hissi oluşturuyor. Bunun yerine anahtar kelimelerinizin de geçeceği en az 50-100 kelimelik yorumlar almaya gayret ediniz. Bu yorumların yapılış aşamasında muhakkak resim yüklemelerini de rica ediniz. Zira resimli yorumlar düz yorumlara nazaran daha etkili olmaktadır, bu resimleri sizlerin doğal ortamda çekip vermenizi daha iyi olacaktır. Eğer bölgesel hizmet veriyorsanız sadece İzmir veya İzmir’in bir ilçesi gibi o bölgede bulunan kişilerden yorum almanız daha etkili olacaktır. Yorum almak sadece tek başına bir çözüm olmayabilir, birinden yorum alırken yapmanız gereken birkaç işlem daha var;

 • Eski yapılmış olan yorumları beğenilmesi,
 • Bu yeri biliyor musunuz? Kısa soruları yanıtlayın linkine tıklayarak işletmeniz hakkında bilgi vermesini isteyiniz,
 • Harita sayfasına giriş yaparak (mobilden) Takip Et butona basmalarını söyleyiniz,
 • Muhakkak ama muhakkak sizleri harita da bulunan ara butonundan aramalarını tavsiye ediniz.

Yol Tarifi Alın

Bunun akabinde sizlerin de yapabileceği şeyler, işletmenize giderken haritalardan yol tarifi alarak gitmeniz, gelen eş dost çevrenizi bu şekilde yerinize gelmesini tavsiye etmeniz bunların hepsi Google’ye yollanan sinyallerdir. Yorumlar konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta var ise onlardan biriside günde çok aşırı yorum almamaya çalışınız. Bu biraz da sektörlere göre farklılık gösterebilir. Misal, bir lokantaya giren müşteri sayısı ile bir fabrikaya gelen müşteri sayısı aynı değildir. O yüzden lokanta işletmesinin alacağı günlük 50-60 yorum sorun olmayabilir ama fabrika gibi bir yerinde alacağı 50-60 yorum spama sebebiyet verebilmektedir.

Bununla birlikte sitenize ekleyeceğiniz schema kodu hem Google hem de diğer arama motorlarına sinyaller gönderecektir. Sizlere aşağıda vereceğimiz kodu sitenizin en altında uygun bir yere yapıştırmanız sonucunda Nap bilgilerinizi kolayca Google’ye sunabilirsiniz.

Buraya kadar sizlerle kısmi olarak da Google harita seo çalışmalarından bahsettik, son olarak da Moz.com’un Google maps konusunda verdiği sinyalleri ve etkileşim oranlarından bahsederek sizlere geniş bir yol gösterelim ve Google harita seo konumuzu burada sonlandıralım.

 • Google My Business Sinyalleri: Buradan bahsedilen konu yukarıda bahsettiklerimiz ile aynıdır. Bu çalışmanın %25.12’lik dilimini kaplamaktadır. Google haritanız da verdiğiniz firma adı ve kelime, kategori,işletmenizi arayanlara olan yakınlığınız haritalar da üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak etkenlerdir.
 • Link Sinyalleri: Özellikle harita çalışmalarında il ve ilçe bazlı sitelerden tanıtım almak çok etkili bir yöntemdir. Bunun imkanı yok ise farklı sitelerden de backlink çalışması yaparak, sitenizi güçlendirebilirsiniz. Şöyle demeliyiz ki siteniz Google aramalarında ilk 3’te yer alıyor ise bu harita için oldukça güçlü bir sinyaldir. Bunun için hem haber sitelerinden tanıtım alabilir, hem de yukarıda bahsettiğimiz firma rehberi sitelerine girişler yapabilirsiniz. Bu çalışma harita seosunda %16.53’lük bir dilimi kapsamaktadır.
 • Yorum Sinyalleri: Haritanız için aldığınız yorumlar ise %15.44 oranın da bir etkiye sahiptir. Alacağınız yorumlar kaliteli olur ise haritalar da yükselmekte o kadar kolay olmaktadır.
 • On-Page Sinyaller: Burada bahsedilmek istenen siteniz üzerinden yollanan sinyallerdir. Sizlere verdiğimiz kod ile zaten Google’ye direk olarak adresiniz hakkında bilgi vermektesiniz. Ama bu tek başına yeterli değildir, siteniz de uygun bir şekilde farklı ilçeler içinde konular açarak sinyalleri güçlendirebilirsiniz. Mesela, Torbalı da çilingir hizmeti veren bir firmasınız ama aynı şekilde Karabağlara da gitme olasılığınız var. Siteniz de açmış olduğunuz Karabağlar başlıklı konu Google’ye burada da çalıştığınızı gösteren bir sinyaldir.
 • Bunları takip eden sıralamalar ise sosyal medya sinyalleri, telefon ve tarif alma butonlarına tıklanma oranları gibi etkenler Google haritalara yollanan en önemli sinyallerdir. Bu sinyalleri kusursuz bir şekilde vermesini bilir iseniz haritalarda üst sıralara çıkmak için önünüz de pek de engel kalmamaktadır.

İPUCU:

 • Google haritalar da eski haritalar daha çok ön planda olmaktadır. Rakiplerinizin hiç yorumu ve benzeri çalışması olmasa bile sizden üstte yer alıyorsa en önemli etken oluşturduğu haritanın sizden eski olmasıdır.
 • Şehir konumuna yakın olmak. Bu aslında değişik ama bir o kadar da etkili yöntemdir. Bu konuda ise firmaların yapabilecekleri bir şey yoktur. Çünkü sistemin işleme mantığı şudur, şimdi Torbalı veya İzmir’in her hangi bir ilçesinde hizmet veriyorsanız haritalar da üst sıralamalara çıkmanız oldukça basit olabiliyor ama İzmir’in tamamında çıkmak ise zor desek yeridir.
  Ama haritalar da İzmir diye bir arama yaptığınız da OK işaretinin gösterdiği merkezi bir konum vardır sizin işletmeniz orada veya oraya yakın ise İzmir’in tüm her yerinde rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. Daha da basite indirdiğimiz de şöyle diyebiliriz, haritalar da İzmir’in merkezi Konak bölgesini göstermektedir, Konak bölgesinde bir işletmeniz var ise tüm İzmir de çıkma olasılığınız yüksektir diyebiliriz.
 • Yukarı da sizlere harita yorumlarından bahsetmiştik. Evet haritanıza yaptığınız aldığınız yorumlar en büyük sinyaller içerisinde yer almaktadır. Fakat sadece haritaya yapılan yorum yeterli kalmayabilir, sizlere birde yukarıda sosyal medya hesapları vermiştik. İşte bunlardan da müşterileriniz aracılığı ile yorum alabilirseniz Google’ye yüksek oranda sinyal yollamış olursunuz. Ayrıca Google haritalar da fark ettiyseniz web’teki yorumlar diye bir alan da çıkmaktadır. İşte burada yer almak istiyorsanız dediğimiz yerlerden yorum ve yıldız alabilirsiniz.

Sizler için elimizden geldiğince Google harita seo çalışmalarından bahsetmeye çalıştık. Bu yukarıda bahsetmiş olduğumuz çalışma sistemiz istikrar ve sabır istemektedir. Tabi ki çalışmalar sadece bunlardan ibaret değil, her alanda farklı teknikler, farklı özellikler olmaktadır. Bizler zaman zaman hem seo çalışmaları makalelerimiz de hem de harita konulu makalelerimiz de sizlere bunları tüm detayları ile vermeye çalışacağız. Buraya kadar anlattığımız sistem giriş, gelişme ve sonuç olarak yüzeysel mantıkla anlatıldı. Bunları parça parça yapıp sizlere de sunmayı düşünüyoruz. Bizi takipte kalarak kendi seo çalışmalarınızı kendiniz de yapacak seviyeye gelebilirsiniz. Eğer bunlar için zaman sorununuz var ise Google harita seosu veya yerel seo konusunda bizden hizmet alabilirsiniz.

Sorularınızı Aşağıdan Yorum Yaparak Sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Vermiş olduğunuz bilgileri geçen ay denedim şuan google haritalar da ilk sırada yer alıyorum bir çok kelimede çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Çalanlar Hakkında Hukuki İşlem Yapılacaktır.
Kapalı