Lokal SeoGoogle Benim İşletmem

Google Benim İşletmem Yorum Sıralaması

Google benim işletmem de bulunan yorumların belli algoritmalara göre sıralandığını ve bu algoritmaların ne olduğunu kısaca sizlere anlattık.

Google benim işletmem ve haritalar üzerinde, yorum listesini görüntülerken;  Google, yorumları varsayılan olarak kronolojik sırayla göstermez. Bunun yerine, yorumlar Google’ın “En Alakalı” dediği şekilde gösterilir.

Bir yorumun daha alakalı olup olmadığına karar vermek için Google tarafından hangi kriterler kullanılır? Bunu anlamak için, birçok farklı kategorisinde yer alan 200’e yakın Google değerlendirmesini inceledik.

İşte bir incelemeyi daha alakalı kılan en önemli 5 faktör:

  •  Uzunluk : Yorumlardaki kelimelerin sayısının ne kadar alakalı olduğu üzerinde net bir etkisi var. En Alakalı sıralamadaki pozisyonuyla, yorumda yer alan kelimelerin sayısı arasında tutarlı bir korelasyon var. Yani kelime sayısı çok olan yorumun “en alakalı” olma olasılığı yüksek.
  •  Anahtar Kelimeler : İncelemede işletmenin adını kullanmak, gönderinin alaka sıralamasında bir artışa yol açıyor. Yazılan yorumlar her ne kadar sizin elinizde olmasa da yorum yazılırken işletme isminin geçirilmesini istemek size bir fayda sağlayacaktır.
  •  Spesifik/Özel : Belirli bir öykü veya örneği içeren bir incelemenin, genel içeriğe sahip incelemelere göre daha yüksek rütbeli olması muhtemeldir. Genel geçer bilgiler dışında özel ve ayrıntılı bilgi veren yorumlar bunlara örnektir.
  •  Yerel : Yerel alanda başka incelemeler yazan bir kullanıcı tarafından yapılan bir inceleme, yorumu olmayan veya farklı bir coğrafi konumdan yorumu olan bir kullanıcıdan daha alakalı kabul edilir. Aslında diğerleri kadar önemli bir faktör. Özellikle, konum servisi açık mobil cihazlardan daha işletmede iken yazılan yorumlar çok etkilidir.
  •  Zaman : Bir inceleme yayınlandıktan sonra geçen süre ne kadar fazla olursa, o kadar az alakalı olur. Yani güncel ve yukarıda saydığımız kriterlere uyan yorumlar daha kolay en alakalı olarak yayınlanacaktır.

İşte alaka düzeyini çok fazla etkilemeyen faktörler:

  •  Oylar / Beğeniler : Bir yoruma gönderilmiş olan ya da alınmış olan oy ya da beğeni tahmin ettiğiniz gibi en alakalı olarak listelenmesinde çok büyük bir etken değildir.
  •  İşletme Sahibin Yanıtı : Bilinenin aksine; İşletme Sahibin yanıtı, gönderinin En Alakalı listedeki sıralamasını önemli ölçüde etkilememiştir.
  •  Olumsuz Yorumlar : Pek çok işletme sahibinin düşündüğünün aksine, sadece olumsuz yorumlar En Alakalı olarak listelenmez. Sizlerde yorumlarınızda yukarıda belirtilen kriterlerde yorum alır iseniz, göreceksiniz ki olumlu yorumlarınız en alakalı olarak listelenecektir.
Sorularınızı Aşağıdan Yorum Yaparak Sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Çalanlar Hakkında Hukuki İşlem Yapılacaktır.
Kapalı