Seo

Seo Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?

Makalelerinizi hem ziyaretçiler hem de arama motorları için en iyi seviyeye getirmenin yolu seo uyumlu makale yazmaktan geçmektedir.

Yazar ve seo uzmanı birçok kişinin üstünde durduğu ve çokça çelişkilerin olduğu bir konu olan seo uyumlu makale nedir ve nasıl yazılmalı sizlerle bunun üzerine detaylandırma yapalım istedik.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Yazılan makalenin seo kurallarına uygun olarak yazılması ve bunun hem okuyana hem de Google gibi arama motorlarına yansıtılmasına denir.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Bir makaleyi yazarken öncelikle iki şeyi düşünmelisiniz bunları 1. Ziyaretçileriniz 2. İse arama motorlarıdır. Makaleyi yazarken sadece arama motorunu veya sadece ziyaretçiyi düşünürseniz yazmış olduğunuz konuların Google de ilk sırada çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Öncelikle arama motorları uzun makaleleri çok sever algısından bir an önce kurtulmalıyız. Evet uzun makaleler işe yarıyor mu yarıyor fakat bazı yazarlar makaleyi uzatalım diye oldukça anlamsız kelimeler ve telaffuzlar kullanmaya başlıyor. Bu da makalenin gidişatı ve genel bakımdan da anlam bozukluğu olmasına sebep olmaktadır.

Bu tarz gidişat sizi arama motorlarında kötü yerlere getirecektir. Çünkü yazmış olduğunuz kaliteli içerikler sitenize gelen ziyaretçinin size güvenmesini sağlayacak ve sizin sitenizi sıklıkla ziyaret etmesine vesile olacaktır. Bu yüzden ilk kural kesinlikle ziyaretçileri sıkmayacak ve istedikleri bilgileri onlara daha hızlı bir şekilde verebilecek makaleler yazmalısınız.

Tamamen özgün olmalısınız. Arama motorları özgün olan makaleleri oldukça sever, özgün olmaya çalışırken de anlamsız kelimeler kurmak yerine biraz daha detaylandırarak açıklamalar yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse kuru fasulye tarifini nasıl özgünleştirebiliriz diyeniniz olacaktır. Şimdi siz direk kuru fasulye tarifine geçerseniz bunu özgünleştirmeniz zor olabilir ama ilk giriş kısmında ziyaretçilerinizi karşılayan ufak bir metin yazsanız ve sonra tarife geçseniz tarif sonrası da kuru fasulye geçmişi ile ilgili kısa kısa özet bilgiler verseniz bu tarifinizi özgünleştirmek için yeterli olacaktır.

Makalelerinizi başlıklar altında sunmalısınız. Ele aldığınız bir konuyu soru cevap tarzında paragraflar haline yazarsanız daha okunaklı olacaktır ve ziyaretçilerinizin konuyu anlamasına yardımcı olacaktır.

Makaleler de anahtar kelimelerin kullanılmasına çok dikkat etmelisiniz. Birçok yazar özellikle şu hataya çok düşmektedir. Misal anahtar kelimemiz İzmir seo uzmanı olsun, makale bütünlüğüne baktığınız da 10 tane İzmir seo uzmanı kelimesi geçmekte ve bunları büyük harflerle yazmaktadırlar. Bu şekilde bir anahtar kelime dağılımı olamaz, olmamalı. Anahtar kelimenizi farklı seçenekler ve eş anlamlı kelimeler ile çoğaltmalısınız. İzmir arama motoru uzmanı, İzmir profesyonel seo uzmanı gibi çeşitlendirmek hem makalenizi zenginleştirir hem de anahtar kelime spamının önüne geçmiş olursunuz. Makalelerinizi başlıklara bölün demiştik yukarıda bunun için bazı anahtar kelime bulucu siteler vardır, keywordtool.io gibi bu sitelere girip konunuz ile ilgili anahtar kelimeyi yazıp insanların bu konuda neyi merak ettiğini öğrenebilirsiniz ve buna göre de farklı başlıklar ile daha net cevaplar verebilirsiniz.

Makalelerinizi özellikle resim ve videolu materyaller ile zenginleştirmelisiniz. Bunun yine hem arama motorları tarafından önemi büyüktür hem de ziyaretçileriniz için geniş bir sunum yaparak sitede kalma sürelerini uzatabilirsiniz.

Konunuz ile alakalı anahtar kelimelerin bazılarını bold (kalın) yaparak belirgin hale getirebilir hatta 2-3 kelimeye benzer konularınıza link verebilirsiniz. Biz bu linklemeyi daha çok kategorilerimize yapıyoruz ki kategorilerin otoritesi artarsa anahtar kelimelerde yükseliş daha hızlı olmaktadır.

Kısaca

Yani seo uyumlu makale demek hem arama motorlarına hem de ziyaretçilere aynı oranda hitap etmek demektir. Siz olsanız Kemal Sunal’ın ölüm sebebi adlı bir konuya girdiğiniz de 1000 kelimelik makale karşınıza çıksa ve bu makalenin en sonunda ölüm sebebi yazsa bir daha o siteye girer misiniz? Girmezsiniz çünkü ilk görmek istediğinizi en sonda size veriyor. Sizin görmek istemediğiniz bir yazıyı başkası da görmek istemez bunu düşünerek yazmak ve altını çizerek söylemek istiyorum ki eğer kendi siteniz için makale yazıyorsanız ve bu konuda kendiniz bilgi sahibi iseniz muhakkak ama muhakkak makalelerinizi kendiniz oluşturmaya bakınız. Belki de edebiyatınız yoktur, kelime hazneniz geniş değildir ama ziyaretçiye vereceğiniz gerçek bilgiler bile sitenizin puanını artıracaktır.

Sorularınızı Aşağıdan Yorum Yaparak Sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Çalanlar Hakkında Hukuki İşlem Yapılacaktır.
Kapalı